2 SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej (REMEMBRANCE DAY)
08.11.2017
08 listopada br. na poznańskiej Cytadeli odbył się Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej (REMEMBRANCE DAY).

Podczas tej uroczystości wspominamy wszystkich żołnierzy  Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II Wojny Światowej. Wspominamy  także odważnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej.

Ceremonii upamiętniającej wszystkich członków Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu podczas I i II wojny światowej towarzyszyli: Attaché Wojskowy Ambasady Kanadyjskiej,  Attaché Wojskowy Ambasady Brytyjskiej, delegacje   Ambasad Australii i Nowej Zelandii. 

W uroczystościach wzięły udział delegacje dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z ppłk pil. Piotrem Próchniakiem na czele, która złożyła symboliczną wiązankę kwiatów.


Słowo wstępne odczytał po polsku odczytał Brytyjski Attache Obrony w Polsce, Pułkownik Simon Blake RAF.


" My, jako Narody Wspólnoty, spotykamy się tutaj z naszymi polskimi przyjaciółmi, aby chwalić Boga i wspomnieć przed Jego obliczem wszystkich, którzy polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój; modlić się za tych, którzy przeżyli, okaleczeni na ciele i umyśle oraz ślubować poświęcenie potrzebne do pokonania wszystkiego, co jest przeciwne Bogu i Jego woli."

Następnie Pastor Robert Gable odczytał po angielsku  fragment Ewangelii św. Jana (15, 9-17), którą w języku polskim  powtórzył kapelan 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ksiądz płk Mariusz Solarczyk. Sygnalista Orkiestry Reprezentacyjnej sił Powietrznych odegrał utwory „Ostatnia Warta” oraz "Pobudkę" , po czym uczczono poległych minutą ciszy.


Modlitwa za poległych, odczytanie aktu pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Aliantów to główne punkty obchodów uroczystości.

****
Cmentarz Garnizonowy w Poznaniu


Na Cmentarzu Garnizonowym w Poznaniu znajdują się mogiły żołnierzy państw Wspólnoty Brytyjskiej z okresu I i II Wojny Światowej. W południowo-wschodniej części cmentarza znajduje się 126 grobów z okresu I Wojny Światowej oraz trzy tablice upamiętniające 53 żołnierzy, którzy zginęli i zostali pochowani w różnych częściach Polski. Na cmentarzu znajduje się również 300 grobów z okresu II Wojny Światowej oraz tablica upamiętniająca brytyjskiego żołnierza, który został pochowany na Cmentarzu Nowym, ale którego grób już nie istnieje. Większość pochowanych tu żołnierzy to lotnicy z państw Wspólnoty Brytyjskiej - wśród nich 48 z 50 uczestników Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu w marcu 1944 rozstrzelanych po ponownym schwytaniu przez Niemców, jak również lotników, którzy zginęli w trakcie bombardowania Szczecina.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oficer Prasowy 2. SLT


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych