2 SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
73. rocznica Powstania Warszawskiego
04.08.2017
Dnia 01.08.2017 r. mieszkańcy Poznania oddali hołd bohaterskim Powstańcom Warszawskim.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, które było największą akcją zbrojną Armii Krajowej w trakcie II Wojny Światowej mieszkańcy Poznania oddali hołd Powstańcom Warszawskim. Punktualnie o godzinie 17 zawyły syreny, zatrzymał się ruch w  mieście, a pod Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej rozpoczęła się uroczystość główna z udziałem przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, weteranów, służb mundurowych, przedstawicieli stowarzyszeń oraz mieszkańców miasta. W trakcie uroczystości uczestnicy Powstania  Warszawskiego gen. bryg. Jan Podhorski oraz mjr Janusz Gunderman Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkoplska Środowisko Syrena podzielili się swoimi emocjonalnymi i osobistymi wspomnieniami z walki w Powstania. Całość uroczystości zwieńczona została Apelem Pamięci i Salwą Honorową oraz  złożeniem kwiatów pod pomnikiem.
Przed uroczystościami głównymi w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiiciela ksiądz Prałat Leonard Poloch odprawił Mszę Świętą w intencji poległych i żyjących Powstanców Warszawskich.
Dowódcę 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego reprezentował szef sztabu płk Paweł Łozowski.

Po uroczystościach odbył się koncert pieśni powstańczych.

***************

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Miało trwać 4 - 5 dni a walki trwały 63 dni. Słabo uzbrojeni powstańcy rzucili wyzwanie okupującym Warszawę Niemcom. Politycznie powstanie skierowane było przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Dowództwo Powstania zamierzało nie dopuścić do wkroczenia Armii Caerwonej do Stolicy i samodzielnie wyzwolić miasto. W powstaniu walczyło około 40 tysiący żołnierzy AK. W walkach i w wyniku niemieckich zbrodni wojennej zginęło 18 tysiący powstańców oraz  ok. 180 tysiący cywilnych mieszkańców stolicy . Miasto zostało kompletnie zniszczone w wyniku walk oraz bezprecedensowych zniszczeń dokonanych przez Niemców już po zakończeniu walk. W styczniu 1945 r. w Warszawie przebywało ok. 1000 mieszkańców. (szacunki dotyczące strat ludnosciowych są bardzo trudne do policzenia i różnią się w zależności od źródeł. które je podają).

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

mjr Dariusz Rojewski


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych