2 SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
US Army ląduje na poznańskiej Ławicy.
11.01.2017
11 stycznia nad ranem, ok. godziny 4.50 na lotnisku Ławica w Poznaniu wylądował samolot Boeing 747 -Jumbo Jet.

Na pokładzie samolotu znajdowało się 300 amerykańskich żołnierzy, którzy będą stacjonowali w Polsce w ramach Operacji Atlantic Resolve. Żołnierze przylecieli z Kolorado i choć początkowo mieli wylądować 10.01 br w południe to ze względu na warunki pogodowe i międzylądowanie we Frankfurcie w Niemczech wylądowali w Poznaniu dziś nad ranem.


"W sumie w Poznaniu jest podobnie jak w Kolorado, może z tym wyjątkiem, że tutaj jest nieco bardziej wilgotno. A w Kolorado - mocniej wieje, co było przyczyną naszego opóźnienia. Będziemy stacjonować m.in. w Bolesławcu, gdzie będziemy mieć naszych lekarzy i chemików, a w Żaganiu będą np. pracować wojskowi odpowiedzialni za komunikację. Współpraca z polską armią jest bardzo ważna i strategiczna. Tu na europejskiej scenie jesteśmy partnerami - jesteśmy w stanie ćwiczyć i walczyć razem" - powiedział przedstawicielom mediów podpułkownik George Mitroka.
Nasi sojusznicy w godzinach porannych udadzą się w dalszą drogę do docelowych miejsc stacjonowania, m.in. Żagania, Świętoszowa, Skwierzyny i Bolesławca.


Centralne uroczystości związane z powitaniem amerykańskiej brygady odbędą się w sobotę w Żaganiu .

 

 

zdjęcia: Piotr Łysakowski, Błażej Patryn.

kpt. Grzegorz JASIANEK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych