2 SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
Przekazanie cennego dokumentu do zbiorów Sali Tradycji 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego (31.BLT) Poznań-Krzesiny.
10.01.2017

10 stycznia br. na terenie 31. BLT odbyło się uroczyste spotkanie. Ks. Jan Ostryk - Pastor Parafii Ewangelicko-Metodystycznej w Poznaniu, postanowił przekazać do zbiorów Sali Tradycji 31. BLT cenną księgę pamiątkową poświęconą historii naszego lotnictwa w latach 1919 – 1933.
Początek wizyty związany był z zapoznaniem gości z dniem codziennym żołnierzy Sił Powietrznych służących na Krzesinach. Te nowe, ciekawe doświadczenia zrobiły duże, pozytywne wrażenia na naszych gościach. Na Sali Tradycji goście zostali zapoznani z historią 31. BLT. Duże wrażenie na gościach zrobiły eksponowane pamiątki związane z Dowódcą Sił Powietrznych, gen. pil. Andrzejem Błasikiem, a także historyczne sztandary wojskowe pułków stacjonujących na Krzesinach od 1954 r.


To wyjątkowe spotkanie, swoją obecnością zaszczycili nasi Dowódcy: płk pil. Jacek Pszczoła - Dowódca 2. SLT oraz płk pil. Grzegorz ŚLUSARZ - Dowódca 31. BLT, ks. Tomasz Siuda - referent ds. ekumenizmu Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Poznańskiej oraz pani Ewa Cudnoch.
ks. Jan Ostryk, który z zamiłowania interesuje się historią lotnictwa wojskowego, na ręce Dowódcy 31. BLT przekazał unikatową księgę „KU CZCI POLEGŁYCH LOTNIKÓW” poświęconą wszystkim pilotom wojskowym, począwszy od zdobycia lotniska Ławica (06.01.1919 r.), poprzez sformowanie pierwszych eskadr lotnictwa myśliwskiego, aż do wydarzeń w 1933 r., tj. roku wydania tej publikacji.


Przekazując tak cenny dar, który docelowo będzie eksponowany na Sali Tradycji, ks. Ostryk stwierdził, że jest to właściwe miejsce, by wśród współczesnych lotników, którzy swoje zadania wykonują na samolotach F-16, nadal móc zapoznawać się z historią pisaną dziesiątki lat temu.
Należy również wspomnieć, że to wydarzenie, nie byłoby możliwe do realizacji, bez przychylności Dowódcy 2. SLT oraz Szefa Sekcji Wychowawczej 2. SLT, mjr. Dariusza Rojewskiego.


Zdjęcia: mł. chor. Sławomir CHOCZAJ

na podstawie materiałów 31. BLT - kpt. Grzegorz JASIANEK


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych