2 SKRZYDŁO LOTNICTWA TAKTYCZNEGO
AKTUALNOŚCI
POŻEGNANIE II ZMIANY PKW OPERACJA INHERENT RESOLVE KUWEJT
04.01.2017
4 stycznia br., w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego (32. BLT) odbyła sie uroczysta zbiórka, na której zostali pożegnani żołnierzeII zmiany PKW OIR Kuwejt, którzy w najbliższych dniach znajdą sie na teatrze działań.

Zbiórkę rozpoczął meldunek złożony przez  Szefa sztabu 32. BLT ppłk Krzysztofa Bienia , Inspektorowi Sił Powietrznych gen. bryg. pil. Cezaremu Wiśniewskiemu, który następnie przywitał sie ze sztandarem kompanii reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Dęblina oraz dokonał przeglądu pododdziałów.
Na uroczystości obecni byli m.in. Dowódca Operacyjny RSZ gen. bryg. Sławomir Wojciechowski, Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu płk pil. Jacek Pszczoła, Dowódca 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku płk pil. Rafał Zadencki, Starosta Łaski pani Teresa Wesołowska oraz rodziny żołnierzy.


Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez Orkiestrę Reprezentacyjną Sił Powietrznych z Poznania pod batutą por. Krzysztofa Żeleśkiewicza na maszt wciągnięto Flagę Państwową. Glos zabrał Dowódca Bazy, który powiedział: "Służba poza granicami Polski wymaga profesjonalizmu, psychicznej sprawności i hartu ducha. Życzę Wam żołnierze, abyśmy po wypełnionej misji mogli witać Was zdrowych na polskiej ziemi, z poczuciem dobrze wypełnionych zadań [...] Dziś wydaję Wam rozkaz szczęśliwego powrotu do domu"


Następnie do żołnierzy słowa skierował Inspektor Sił Powietrznych, który podziękował kadrze dowódczej bazy za bardzo dobre przygotowanie kontyngentu do wykonywania tych trudnych zadań poza granicami kraju, co zostało potwierdzone podczas ćwiczenia certyfikującego i wyrażone w opiniach przełożonych na wszystkich szczeblach dowodzenia. "Wierze ze sie sprawdzicie i życzę Wam szczęścia a rodziny zapewniam o wsparciu zarówno strony Dowódcy Bazy jak i Dowództwa Generalnego. Za kilka miesięcy powitamy Was z radością na polskiej ziemi po spełnionych obowiązkach. Wiem że podołacie tym zadaniom" - powiedział gen. bryg. pil. Wiśniewski.


Odczytano postanowienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy  o użyciu dwóch Polskich Kontyngentów Wojskowych w operacji Inherent Resolve w okresie od 01 stycznia do 30 czerwca 2017 r. Kontyngenty wesprą działania Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim.
Dowódca kontyngentu ppłk pil. Norbert Chojnacki odebrał z rąk Inspektora Sił Powietrznych Flagę RP z Godłem, którą zabierze do Kuwejtu by dumnie powiewała w Bazie będąc świadectwem polskiej obecności podczas wykonywania zadań rozpoznawczych na rzecz państw koalicji przeciwko Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim


Uroczystego błogosławieństwa żołnierzom udzielił ks. ppłk Krzysztof Majsterek - kapelan 32. BLT


Inspektor Sił Powietrznych i Dowódca Operacyjny RSZ w obecności żołnierzy i zebranych gości  podpisali protokół, który formalnie przekazał żołnierzy podległych bezpośrednio pod Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów, po której gości, żołnierzy i ich rodziny zaproszono na skromny poczęstunek.kpt. Grzegorz Jasianek


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych